pátek 17. února 2012

Březen, měsíc čtenářů už se blíží


V rámci celostátní knihovnické akce Březen, měsíc čtenářů jsme pro Vás v břeclavské knihovně připravili spustu akcí. Tady je první várka pozvánek.

Tajemství čínského pentagramu

Všechny zájemce o východní nauky srdečně zveme na přednášku Tajemství čínského pentagramu, kde se můžete dozvědět, jak pracuje naše tělo podle tradiční čínské medicíny, jaké jsou vazby mezi jednotlivými orgány a jak si udržet zdraví do vysokého věku bez vážnějších chorob. Dozvíte se  také, co dělat, když vám moderní medicína nedokáže pomoci, jak funguje čínský pentagram - kruh života a jak působí na naše zdraví. Přednáška se uskuteční  ve čtvrtek 1. března  2012 v 15 hodin v malém sále knihovny.


Hudební kavárna s Jiřím Grossmannem

Už v minulých letech jsme  čtenáře zvali na občasné posezení u dobré kávy do naší Literární kavárny. Od letošního roku se budou akce Literární kavárny konat pravidelně, každý  druhý čtvrtek v měsíci. Střídavě budou věnovány literárním a hudebně vzdělávacím tématům. Minulý měsíc jsme si připomněli 150. výročí úmrtí Boženy Němcové, v březnu tedy zveme všechny zájemce na trochu hudby. Ve čtvrtek 8. března 2012 v 16:30 se můžete těšit na Hudební kavárnu, na přání návštěvníků věnovanou  Jiřímu Grossmannovi a jeho písničkám.

Výtvarná soutěž Krása lidových krojů Podluží

Po loňské úspěšné výtvarné soutěži Malovaná říkadla,  kterou Městská knihovna Břeclav uspořádala ve spolupráci s břeclavskou fotografkou Dagmar Benešovou, jsme se na tuto akci rozhodli navázat  výtvarnou soutěží Krása lidových krojů Podluží, která bude probíhat na dětském oddělení a všech pobočkách knihovny do 31. března 2011. Je určena dětem z mateřských a základních škol, které mají za úkol namalovat, nakreslit či jinak výtvarně ztvárnit, co se jim na podlužáckých lidových krojích nejvíce líbí. Slavnostní vyhlášení vítězů proběhne v úterý 13. dubna 2012 v 17 hodin ve velkém sále knihovny. Podrobnější informace, soutěžní podmínky a přehled cen, o které se soutěží, lze získat na internetových stránkách knihovny www.knihovna-bv.cz nebo na www.hermifoto.cz.
Už od 14. února pak v prostorách knihovny probíhá stejnojmenná doprovodná výstava, obsahující historické i současné fotografie, věnované proměnám lidového kroje především z charvátské části Podluží. Zájemci se zde mohou nejen pokochat krásou lidových krojů, ale i načerpat inspiraci pro případnou účast v soutěži.

Ve spolupráci s městským muzeem pak proběhne ještě jedna doprovodná akce  - na pobočce v Poštorné  se bude v úterý 20. března 2012 v 17:30 hod. konat přednáška PhDr. Aleny Káňové Lidový kraj v charvátské části Podluží, zaměřená tentokrát především na zvláštnosti poštorenského kroje.

Žádné komentáře: