úterý 17. února 2015

Festival ProTibet 2015 - Bez mrknutí - dokument o Jeho Svatosti XIV. dalajlámovi


Ve středu 4. března v 18 hodin v malém sále knihovny pokračuje festival ProTibet 2015 promítáním britského dokumentu Bez mrknutí (Unwinking Gaze, 2006). Režisér a producent Joshua Dugdale v něm zachytil osmnáct měsíců života a práce XIV. dalajlámy. Měl možnost zblízka nahlédnout do soukromí jedné z největších duchovních osobností současného světa, ve chvílích radosti a štěstí, i každodenních smutků a zklamání.


Ve filmu dává divákům možnost poznat dalajlámu nejen jako uznávanou duchovní a morální autoritu, která obchází svět se svým poselstvím míru, ale ukazuje také jeho civilní a neformální tvář a svérázný smysl pro humor. I přes to, že vyjednávání o buducnosti Tibetu a o možnosti návratu duchovního vůdce Tibeťanů zpět do vlasti jsou mimořádně komplikovaná, dalajláma snáší útlak ze strany čínské vlády už více než čtyřicet let s nekonečnou trpělivostí.

Musí se přitom vyrovnat i s nesouhlasem některých radikálních tibetských hnutí, která mu vyčítají rezignaci v otázce nezávislosti Tibetu. Film ukazuje, jak životní zkušenost a především silné vnitřní přesvědčení o pravdě dávají tomuto fascinujícímu muži sílu překonat všechna příkoří a těžkosti.

Trailer opět ke shlédnutí na Youtube:


Žádné komentáře: